Genç Odası Dekorasyonuna Ebeveyn Karışmalı Mı?

Genç diye niteGenç Odası Dekorasyonuna Ebeveyn Karışmalı Mı? lendirilen yaş grubu yaklaşık 12-20 yaş arasıdır, ergenliğe yeni girmiş veya ergenliğini tamamlamış insanlardır. Genç insanlar kendi kararlarını kendileri almak isterler ve ergen birey kararlarına karışılmasını istemez. Ebeveynlerin gençlerin hayatına karışmalarına ve tabii ki müdahale etmeye hakları vardır ancak gençlerin yaşam alanlarını kendilerinin belirlemeleri gerekir. Bu durum onların olgun bir birey olma yolunda iken özgürlük konusunda özgüvenli olmasını sağlayacaktır.

Genç insan, yaşadığı alanın kendisini yansıtmasını ve kendine ait alanda mutlu olmayı ister. Odasının duvarlarına asacağı posterler, duvarın renk seçimi, mobilyaların modeli, küçük bir eşya onun ruh halini yansıtmalıdır. Fakat odayı ebeveyni ile birlikte dekore ederse bu oda sadece ergen bireyi değil aynı zamanda ailesini de yansıtır ama dekorasyonu yalnızca aile yapacak olursa belki de genç ile alakası olmayan bir alan yaratılmış olacak. İnsanlar, Genç Odası Dekorasyonuna Ebeveyn Karışmalı Mı? birbirlerinin zihinlerini okuyamadıkları gibi asla birbirlerinin tam olarak ne istediklerini bilemez ve anlayamaz. Bir insanın isteklerini bilmeden onun yaşam alanını yaratmak veya yasam alanı dekorasyonuna müdahale etmek ne kadar doğru olabilir? Bu, insanın kişi haklarını veya karakterini zedelemeye kadar gidebilir. Bu durum karakter oluşum aşamasındaki birini farklı biri olmaya itebilir. Kişiye kendi yaşam alanı hakkındaki kararı kendini alabilmesi özgürlüğü verilmelidir.

Genç kesim gününün çoğunu kendi odasında geçirir. Dinlediği sanatçılar, hayran olduğu oyuncular ve tuttuğu takımı belki idol olarak gördüğü insanı gözünün önünde görmek ister. Birbirlerine uyumsuz olup olmadığını önemsemeden odasını dekore etmek ister. Bu dekorasyon ile belki de ilk defa bir alanda özgürlüğünü kanıtlamış olacaktır. Ebeveynleri onların bu isteklerini önemsemez ve bu alan istediği gibi olmazsa mutlu olmadığı yerde kalmak istemez. Bu da kesimi veya ergen bireyi evinden ve ailesinden uzaklaştırabilir.

Comments
  1. Esma

    genç odası tasarımına anne ve baba karışmasa olur mu ki gençler doğru kararlar veremeyebilir bu nedenle anne ve babanın tecrübeleri onlara en iyi sonuçlar doğuracağına inanıyorum.