Kahve Falının Keşfi

Milattan sonra 8. yüzyılda Etiyopya’da keşfedilerek başlayan kahvenin yeryüzündeki yolculuğu, 21. yüzyıla gelindiğinde Türk kahvesi, kahve falı ve binbir farklı şekilde hazırlanabilen içecek halini almıştır ve daha da dallanarak yoluna devam etmektedir. Kahve falının Türk kültüründe bu kadar çok popüler olmasının sebebi Osmanlı saraylarında keşfedilmesi ve geliştirilmesi olarak görülmektedir. Rivayete göre saray cariyeleri karşısındaki insana söyleyemedikleri şeyleri kahve içtikten sonra onların fincanlarına bakarak söylerlermiş, yani bir nevi dedikodu malzemesi olarak kullanılırmış. Bu şekilde başlayan kahve falının yolculuğu zamanla telvenin soğurken oluşturduğu şekillerin bazı cisimlere benzetilmesine ve bu şekillere anlamlar yüklenmesine dönüşmüştür.

kahve falının keşfi

Daha az inanılan ama yine de bir rivayet olarak anlatılan kahve falının kökeni konusundaki bir başka hikayeye göre kahve falı, çay falından esinlenerek oluşturulmuştur. Çay falı da bazı küçük farklılıklar dışında tıpkı kahve falı gibi bakılmaktadır. Örneğin bu farklılıklardan biri, çay falı bakılacak bardak cam olmalıdır çünkü çay bardağa koyulur koyulmaz fal bakılma işlemi başlar yani falcı, çay yapraklarının hareketlerine göre de yorumlama yapabilmektedir. Kahve falı da çay falının temel özelliklerini yani dipte kalan tortulara göre yorumlama yapılmasından ilham alınarak oluşturulmuş olabilir. Tarihçesi ya da kökeni ne olursa olsun kahve falının günümüzde büyük bir hayran kitlesi olduğu su götürmez bir gerçek. Yazımızın devamında da internet üzerinden kolaylıkla fal baktırabilmek için size ufak tüyolar vermeye çalışacağız.

Herhangi bir kriteriniz yoksa yani standart bir kahve falı baktırmak isterseniz ‘kahve falı baktır sanal’ ya da ‘sanal kahve falı baktır’ yazmanız karşınıza ortalama kalitede sitelerin çıkması için yeterli olacaktır. Eğer belirli bir ücret karşılığında fal yorumu yapan siteleri kullanacaksanız ‘sanal kahve falı baktır paralı’ anahtar kelimelerini kullandığınız arama motoruna yazmanız gerekli filtrelemeleri sizin için yapacaktır. Son olarak sadece fotoğraf gönderilerek fal bakılan siteleri bulmak istiyorsanız ‘kahve falı baktır foto’ yazmanız zaman kaybı yaşamadan arama kriterinize uygun siteler bulmanızı sağlayacaktır.

kahve falının keşfi