Motorsuz Arabaların Güç Sağladığı Hayvan Türleri Nelerdir?

Çağımızın motorlu araçlarının işini eskiden hayvanların çektiği arabalar görürdü. Bugün kullanılan motorlu araçlar bile, hayvanların çektiği arabaları ortadan kaldıramamıştır. İnsanlar günlük hayatta kendiişlerini kolaylaştırmak için hayvanları kullanırlar. Mesela köylerde yük taşımak için at ve eşekler kullanılır. Genelde köylerde görmeye alıştığımız bu manzaraları büyük illerimizde bile günümüzde akan trafikte çok sıklıkla görebiliriz. Özellikle insan taşımaktan çok yük taşıma işinde kullanılan bu araçlar daha çok uzun süre yaşayacak gibi gözüküyor.

Doğal olarak araba denince aklımıza şu an kullandığımız elektrik ya da petrol türevi yakıtların güç sağladığı arabalar geliyor. Motorsuz arabaların adı günümüzde genel olarak; at arabası, fayton ve kağnı gibi adlarla anılmasına rağmen, çok fazla tercih edilmemek ile birlikte daha çok taşra bölgelerinde kullanılmaktadır. Tabii büyük şehirlerde, adalarda ve bazı sayfiye bölgelerinde gezinti ve yük taşıma amaçlı da kullanılmaktadır. Genelde bu tarz işler içinde büyük baş adıyla andığımız iri hayvan türleri kullanılır.

 Bu Hayvan Türleri Nelerdir? Motorsuz Arabaların Güç Sağladığı Hayvan Türleri Nelerdir?

Genel olarak ve ilk aklımıza gelen hayvan At tabii ki, Eşek arabaları da çok sık görülmemekle birlikte hâlâ bazı köylerde kullanılmaktadır. Ayrıca öküzleri de unutmamız gerekir, zaman ne kadar gelişirse gelişsin Anadolu’da birçok ilimizde Öküzden güç elde edilerek tarla sürülmektedir. Günümüzde kağnı kullanılmadığı için bu tür araçlara örnek olarak göstermeye gerek yok.

Bir De Kızak Köpekleri Var

Motorsuz Arabaların Güç Sağladığı Hayvan Türleri Nelerdir?

Belki konumuzla alakası yokmuş gibi gözükebilir ama kutuplarda kullanılan kızak köpeklerini de unutmamak lazım. O bölgelerin mevsim ve hava şartlarından dolayı ne kadar teknolojik araçlara sahip olunsa da bazı yolculuklar bölgenin hava, yol, coğrafi konumu ve bu gibi etkenlerden dolayı sadece köpeklerle yapılabilmektedir.

Sonuç olarak zaman ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin daha uzun bir zaman bu emekçi hayvanlardan faydalanmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor.