Rahim Kanseri Ve Tedavisi

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri; Endometrium kanseri olarak da bilinen rahim iç zarı kanseridir. Rahim, aşağıda vajinaya uzanan ve üst kısmına ise ‘gövde’ denen iki kısımdan oluşmaktadır. Gövde kısmınında iki kısmı bulunmaktadır ve iç kısmına endometrium denilmektedir. Rahim kaneri genellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda gözlemlenmekte olan bir sağlık problemidir.

Endometrium, adet döngüsü boyunca farklılaşarak adet döneminde yıkılarak vücuttan atılmaktadır. Tüm endometrium kanserleri gibi rahim kanserine de neden olan endometriumda salgı üreten hücrelerdeki anomaliliklerdir.Rahim Kanseri Ve Tedavisi

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserinin HPV enfeksiyonu dışında hangi nedenlerden dolayı oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat kanser oluşum riskini artırdığı bilinen bazı risk faktörleride mevcuttur. Rahim kanseri oluşumunu artıran başlıca risk faktörleri şunlardır; Erken başlayan yada geç sona eren (menapoz) adet döngüsü, over hastalıklar, obezite, ailede rahim kanseri öyküsünün bulunması, meme kanseri tedavisinde kullanılan ‘tamoxifen’ ilaç kullanımı

Genel olarak ifade etmek gerekirse vücutta fazla salgılanan östrojen hormonu rahim kanseri riskini artırmaktadır. Progestron hormonu ise endometriumu koruma özelliği ile bilinmektedir.

Rahim kanserinin genel belirtileri ise; anormal kanama, kötü kokulu vajinal akıntı, ağrı ve kilo kaybıdır. Rahim kanseri erken teşhis edildiğinde genel olarak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Rahim Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Kanserinin tedavisinde kullanılan yöntemler; Hormon Tedavisi, Radyoterapi, Kemoterapi ve Ameliyattır.

Ameliyat genel olarak kanserin derecesinin öğrenilmesinde faydalıdır. Kanserler genel olarak 1-4 arasında derecelendirilmektedir. Ameliyatla yapılan tedavide kanserli olan rahim veya rahimle birlikte yumurtalıklarda alınmaktadır. Rahim kanseri görülen hastalarda yumurtalık kanseri oluşma riski de yüksektir.

Radyoterapi, genellikle ameliyat sonrası uygulanmaktadır. Yüksek yoğunlukta ışık ile kanserli hücrelerin çoğalması durdurulmaktadır. Ameliyat seçenek olarak görülmediğinde kemoterapi de uygulanabilmektedir. Rahim kanserine yakalanan hastanın genç olması veya çocuk sahibi olmak istemesi durumunda ise hastalara hormon tedavisi de uygulanabilmektedir. Hormon tedavisinde hastalara progesteron hormonunun sentetik formu verilmektedir.