Tarot Açılımı

Toplamda 78 adet karttan oluşan bir tarot destesinde 2 farklı kart grubu vardır; Küçük Arkana ve Büyük Arkana kartları. Büyük Arkana destesi toplamda 22 adet karttan oluşur ve tarot falı bakılırken hayatınızın geneli hakkında yorumlamalar yapmanıza izin verir. Karakteristik özelliklerinizi, hayatınıza yön veren çok önemli gelişmeleri, kaderinizin yönünüzü değiştiren olayları anlatır. Küçük Arkana kartları ise falın bakıldığı dönemdeki enerjinize göre şekil almaktadır. Günlük olaylarınızı, insan ilişkilerindeki tutumunuzu, iş hayatınızdaki başarılarınızı ya da aşk hayatınızdaki sorunları anlatan kartlardır. Tarot falı bakılırken bu iki desteden oluşan toplam 78 kart, tarot falına sorulan sorunun çeşidine göre belirlenen açılım şekliyle masaya ya da yere yayılır. Açılım yapmadan önce sorunun tarot açılımı ile cevaplanıp cevaplanamayacağına ve sorunun çeşidine göre hangi açılım uygulanacağına karar verilmelidir. Tarot falına sorulması gereken sorular mümkün olduğunca karar vermek, karşılaşılan yollardan birini seçmek üstüne olmalıdır. Cevabı evet ya da hayır ile cevaplanabilen sorulara tarot falı cevap veremez. Bu koşula uyan her türlü soruya cevap verebilen ve bu sebeple en çok tercih edilen açılım türü Kelt Haçı’dır.

tarot-acilimi

Kelt Haçı bazı kaynaklarda Kelt Açılımı ya da İmparator Haçı olarak da bilinmektedir. Kelt Haçı ile tarot bakılırken toplamda 10 adet kart seçilir. Seçilen ilk iki kart üst üste koyularak haç işaretinin orta noktasını oluşturur. Daha sonra çekilen 4 kart orta noktanın çevresine dizilerek haç işareti tamamlanır ve geriye kalan 4 kart ise aşağıdan başlayarak haçın sağ tarafında bir sütun oluşturacak şekilde dizilir. Kartların yorumlanması da 1 numaralı karttan başlayarak tüm kartların yorumlanması şeklinde devam eder. Falın sonunda her karttan çıkarılan anlamlara göre genel bir fal yorumu yapılır.

tarot acilimi

Sadece ilişki hakkında olan sorulara cevap verebilen bir başka açılım ise ilişki açılımıdır. Toplamda 7 tane kart seçilerek bakılan bu açılım türünde kartlar büyük bir H harfi oluşturacak şekilde dizilir ve yine 1 numaradan başlayarak yorumlanmaya başlanır. İlişki açılımına sorulması gereken soru ‘X kişisi ile ilişkim hangi yönde gelişecek?’ tarzında ya da daha da detaylı sorular olmalıdır. İlişki açılımı, günümüzde bayanlar arasında en çok rağbet gören tarot açılımı olarak popülaritesini korumaktadır.

tarot-acilimi