Tarot Nedir, Nasıl Açılır?

Tarot, yetmiş sekiz adet kart üzerinde bulunan resimlere bakarak gelecek hakkında tahmin yürütebilme veya o resimleri veya sembolleri geleceğe dönük olarak yorumlayabilme, okuyabilme sanatıdır. Çoğu kişi tarota fal gözüyle baksa ve “tarot falı” gibi ibareler kullansa da tarot, fal değildir.

 Tarotun Tarihi Nedir?

Tarot ilk nasıl ve nerede ortaya çıkmıştır ve kelime anlamı nedir tam olarak bilinmez ama güçlü varsayımlar mevcuttur. Eski Mısır’da ortaya çıktığı ve önce büyücüler, ardından fal bakan çingeneler tarafından özellikle Memlükler döneminden sonra dünyaya yayıldığı söylenmektedir.

 Tarot Destesi Üzerindeki Semboller ve Özellikleri Nelerdir?

Tarot destesi üzerindeki semboller dört gruba ayrılır. Bunlar,

1- Asalar: Burç elementlerinden olan ateş grubuna,

2- Kupalar: Su,

3- Kılıçlar: Hava,

4- Tılsımlar: Toprak grubuna tekabül eder.

Büyük sırlar taşıyan kartlar 40, küçük sırlar 22 adettir. Geriye kalan kartlar da saraylı kartlardır. Krallar, kraliçeler, prensler, prensesler, şövalyeler, uşaklar bulunur.

 Tarot Kartındaki Açılımlar Nelerdir?

En çok kullanılan metot on kartlı açılımdır. 1. kart niyeti sorulan soruyu anlatır. Bu kart ters bir şekilde ortadadır. Bu kartın üzerindeki 2. kart konunun engelidir. Kişiyi soru sorduğu konu üzerinde zorlayan şeylerdir. 3. kart şuur altı kartıdır. Bu kart da 1. kartın altındaki karttır ve bilinçaltında ve sorulan sorunun geçmişindeki meseleleri anlatır. 4. kart kişinin soru sorduğu olay hakkındaki pozitif düşüncelerini, diğer kartlar da yakın geçmiş, yakın gelecek, içinde bulunulan zamanı, olaya dair dış müdahaleleri (özellikle arkadaşlar, aile ve yakın çevre), korkular ve endişeleri son kart da olayın sonucunu gösterir. Kartın anlamları üzerindeki resimler kadar birbirlerine sağ-sol veya alt üst gibi bulundukları yer açısından da önem taşır. Örneğin birinci kartın sağ alt köşesindeki kartı yakın geçmiş olarak açmışsanız onu geleceğe yönelik yorumlayamazsınız. Yakın geçmişinizde, sorduğunuz olayla ilgili, sizin bildiğiniz veya bilmediğiniz bir şeyler olmuştur, öyle yorumlamanız gerekir.

 Tarot Kartları Nasıl Yorumlanır?

Tarot kartlarını açarken hangi olaya yönelik bir soru sorarsanız karşınıza çıkan kartı o soru üzerinden yorumlamanız gerekir. Örneğin yeni iş yerimdeki kariyerim ne olacak sorusu ile tarot açmışsanız, karşınıza ölüm içerikli kart çıktığı zaman ben yakında öleceğim diye düşünmemeniz, yeni iş yerinizdeki hayatınızın uzun ömürlü olmayacağına yönelik bir yorum yapmanız gerekir. Yani tarot bir soru karşılığı açılır ve o sorunun cevabı kişinin yorum yeteneğine kalmıştır.

Tarot aslında uzmanlık isteyen ve enerjisi yüksek, yorum kabiliyeti kuvvetli zeki kişiler tarafından açılması ve yorumlanması gereken bir tekniktir. Hatta en iyi tarot bakıcıları kartları hazır almaz ve hazır kartlar üzerindeki resimlere bağlı kalmaz. Kendi tarot destesini kendi çizimleriyle hazırlayan tarotçular genellikle gelecek tahminleri en kuvvetli kişilerdir. Bu nedenle tarot nedir? sorusunun cevabı, resimli kartları kullanarak geleceği okuma kabiliyetidir olarak verilebilir.