Toplu Konuttan Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Artan Nüfus B arınma İhtiyacını Nasıl Etkiler?

Günümüzde artan nüfusla birlikte insanların barınma ihtiyacı da artmaktadır. Talep edilen ihtiyacı karşılamak içinde, her geçen gün konut inşaatları sayısını arttırmaktadır. Özellikle de gecekondulaşmanın boy gösterdiği bölgelerde, yıkımlar yapılarak yerlerine çok katlı binalar yapılmaktadır. Şehirlerde konutlaşma çok geniş alanlara yayılmaktadır. Boş araziler, eski evler, harabeler gibi yerlere konut inşaatları yapılmaktadır.

Toplu Konuttan Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 Genel Olarak İnsanların Gelirleri Ev Almak İçin Yeterli Midir?

İnsanların barınma ihtiyacındaki talebe karşılık ev fiyatları da artış göstermektedir. Ülkemizde çok sayıda ailenin aylık gelirleri az ya da orta seviyelidir. Bu ailelerin ev sahibi olabilmesi için maddi durumlarını fazlasıyla zorlamaları gerekmektedir. Birçok aile ev sahibi olamadığı için kiralık evlerde yaşamaktadırlar. Az ya da orta seviyeli geliri olan aileler ev alabilmek için, ya yıllarca birikim yaparlar ya da bankalardan kredi çekerek büyük borçların altına girerler.

Uzun yıllarca ev almak için aldıkları borcu öderler. İnsanların maddi sıkıntılar yüzünden ev alamadıkları için birçok şirket kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalardan biride toplu konutla ev sahibi olmaktır. Gelir düzeyi yetersiz olan ve ev sahibi olmak isteyen birçok insanın aklına; “Toplu konuttan nasıl ev sahibi olunur?” sorusu gelmektedir.

Toplu Konuttan Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 Toplu Konuttan Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Toplu konut, belirlenmiş bir bölgede devlet ya da özel şirketlerin yapmış olduğu toplu konutlardır. Bu evlere sahip olmak isteyenlere devlet tarafından verilen kredi ve katkılarla, gelir düzeyi az olan insanların ev sahibi olma arzularına yardımcı olmaktadır. Toplu konut ile satılan evlere sahip olabilmek için, Toplu konut ile ev veren şirketlerin araştırması yapılmalıdır ve gerekli kişilerle görüşmeler yapılmalıdır. Şirketlerin belirlediği katılım şartlarına uygun olan insanlar toplu konutla ev sahibi olmak için başvuru yapabilirler.